Proč není důvod jásat ze zavřených obchodů na Velikonoční pondělí
Velké supermarkety a další obchody zůstaly letos poprvé na Velikonoční pondělí zavřené. Zákaz prodejů během sedmi vybraných svátků přináší řadu negativ.
„Jedná se o zcela nesystémové řešení. Zákaz prodejů platí jen v některé sváteční dny a stát nám tímto říká, že některé svátky jsou důležitější než ostatní. A už vůbec nám poslanci dostatečně nevysvětlili, proč pro zavedení zákazu prodejů zvedli ruce,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.
„Jestliže bylo cílem, aby mohli o vybraných svátcích zůstat doma s rodinami prodavači, pak je divné, že stejné právo nedostali dělníci nebo číšníci. Ti do práce museli i na Velikonoční pondělí,“ pokračuje Tomáš Surka.
A dodává: Budeme napříště určovat profese, které mají právo být doma s rodinou, a které ne? Anebo příště poslanci nařídí i zavření restaurací, barů anebo dokonce továren?“ ptá se Tomáš Surka.
Pro zaměstnance obchodů přitom svátky představují zajímavou příležitost, jak si přilepšit k platu. Řada pracovníků se na sváteční směny hlásí dobrovolně. „Podle našich zkušeností dokonce často zájem o sváteční směny přesahuje nabídku a nedostává se na všechny pracovníky obchodů,“ míní Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.
Pro vekou část zaměstnanců obchodů bylo i Velikonoční pondělí v minulosti příležitostí ke zdvojnásobení běžné denní mzdy. Otázkou je, kdo jim tento výpadek bude kompenzovat. Svátky bývají také atraktivní pro studenty, kteří se na brigády do obchodních řetězců rádi hlásili.
„Zákazy prodejů ve vybrané dny navíc znamenají další omezení svobody podnikání. Zavřeno musí mít na Velikonoční pondělí i zastavárny, obchody s použitým zbožím, jako jsou autobazary nebo výkupny odpadů. V těchto případech se nezřídka jedná o provozy, ve kterých pracuje sám majitel. Proč by nemohl jít pracovat do svého podniku? Kdo mu nahradí ušlé tržby?“ zamýšlí se Tomáš Surka.
Neuskutečněné tržby znamenají v ročním měřítku i velký výpadek pro stát na daních.
„Zároveň je to další políček svobodě rozhodování každého z nás. Každý si přece umí sám zvolit způsob trávení svátečního dne.
A je to také nebezpečný precedens. Brzy můžeme po vzoru jiných zemí očekávat rozšíření zákazu prodeje na všechny svátky a pak i na neděle nebo soboty. A co nás čeká potom? Budeme muset prosit vládu a odbory, kdy si smíme otevřít svůj vlastní podnik či kdy vlastně můžeme jít nakupovat?“ uzavírá otázkou Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.